Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, jest popularnym zwierzęciem domowym. Przez swoje niewielkie rozmiary może być dobrą alternatywą dla tych, dla których nierealne jest trzymanie psa lub kota. Świnka morska nie posiada dużych wymogów, jeśli chodzi o pokarmu – jest zwierzakiem żywiącym się roślinami, głównie sianem. Pokarm świnki morskiej można uzupełniać warzywami i owocami, na przykład pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Trzeba zagwarantować zwierzątku stały dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej z podłożem oraz potrzebnymi akcesoriami.

Mieszkanie dla świnki morskiej.

Dla świnki morskiej możemy kupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy z pewnością w większości sklepów z akcesoriami dla zwierząt albo online. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, ponieważ zwierzęta te nie przepadają za wspinaniem się. Z tego powodu istotna jest wielkość dna klatki. Spód klatki zwykle jest zrobiony z plastiku, a pręty metalowe. Minimalnym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, można kupić objętość większą, szczególnie jeśli planujemy trzymać w niej kilka zwierząt.Istotnym jest, by pręty w klatce nie były położone zbyt szeroko, gdyż może to grozić utknięciem świnki między nimi. Klatkę dla świnki morskiej poleca się pokryć ściółką i\oraz dokupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Zwykle podłożem klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są tanie i dobrze nadają się jako podłoże klatki. Wadą trocin jest pylenie i wysypują się poza klatkę. Alternatywą jest granulat, wykazujący się dobrą chłonnością, ale bywa znacznie twardawy w stosunku do trocin. Oprócz tego istnieją maty dla gryzoni, dzięki którym łatwo zadbać o porządek w klatce, jednak ich wadą jest niemożność kopania w ściółce, co gryzonie lubią.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Żeby uprzyjemnić klatkę naszej świnki morskiej należy umieścić w środku potrzebne akcesoria, a przede wszystkim domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka morska będzie czuć się bezpieczna, gdyż będzie mieć kryjówkę, w której będzie mogła skryć się aby odpocząć albo ochłonąć, kiedy po raz pierwszy przyniesiemy ją do domu.

internetowy sklep zoologiczny